Zespół Szkół nr 24

im. Mariana Rejewskiego

w Bydgoszczy

ul. Puszczykowa 11

85-446 Bydgoszcz

 

zs24biblioteka@gmail.com

NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA 

 

 

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania: 

 

1) Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);

2) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);

3) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;

4) Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;

5) Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;

6) Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;

7) Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;

8) Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;

9) Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;

10) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;

11) Maria Krüger, Karolcia;

12) Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;

13) Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;

14) Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;

15) Joanna Papuzińska, Asiunia;

16) Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;

17) Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;

18) Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;

19) Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;

20) Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;

21) Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;

22) Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;

23) Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;

24) Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.

STARA PODSTAWA PROGRAMOWA

O wyborze lektur decyduje nauczyciel prowadzący:

 

KLASA 1

 

-          H.Ch. Andersen                  „Baśnie”

-          W. Bełza                             „Kto ty jesteś? Polak mały!”

-          M. Konopnicka                    „Plastusiowy pamiętnik” – frag.

-          K. Makuszyński                  „120 przygód Koziołka Matołka”

-          J. Duszyńska                      „Cudaczek – Wyśmiewaczek”

-          J. Tuwim.                            „Lokomotywa, Słoń Trąbalski”

-          J. Brzechwa                        „Brzechwa dzieciom”

-          E. Szelburg-Zarembina           „Najmilsi”

-          A. Bahdaj                            „Pilot i ja”

-          Cz. Janczarski                     „Jak Wojtek został strażakiem”

-          M. Konopnicka                    „Na jagody”

-          J. Papuzińska                     „Nasza mama czarodziejka”

-          B. Gawryluk                        „Dżok”

-          W. Widłak                            „Pan Kuleczka”

-          J. Ratajczak                        „Ziarenka maku”

 

Klasa 2

 

-          Centkiewiczowie                 „Zaczarowana zagroda”

-          J. Grabowski                       „Czarna owieczka”

-          M. Konopnicka                    „O krasnoludkach i sierotce Marysi” -frag.

-          Ks. J. Twardowski               „Patyki i patyczki” -frag.

-          J. Grabowski                       „Puc, Bursztyn i goście”

-          R. Pisarski                           „O psie, który jeździł koleją”

-          J. Porazińska                       „Szewczyk Dratewka”

-          H.Januszewska                    „Kopciuszek”

-          W. Chotomska                     „Dzieci Pana Astronoma”

-          J. Ratajczak                         „Ziarenka maku”

-          M. Jaworczakowa                 „Jacek, Wacek i Pankracek”

-          M. Kruger                            „Karolcia”

-          A. Milne                               „Kubuś Puchatek”

-          W. Chotomska                    „Legendy polskie”

 

Klasa 3

 

-          M.Konopnicka                     „Kajtkowe przygody”

-          S. Michałkow                       „Nie płacz koziołku”

-          G.Krutsson                          „Przygody Filonka Bezogonka”

-          Centkiewiczowie                 „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”

-          A. Lindgren                         „Dzieci z Bullerbyn”

-          H. Lifting                             „Doktor Dolitte i jego zwierzęta”

-          L. J. Kern                            „Ferdynand Wspaniały”

-          M. Kownacka                      „Rogaś z Doliny Roztoki”

-          M. Jaworczakowa                „Oto jest Kasia”

-          K. Makuszyński                   „Awantura o Basię”

-          M. Krugier                          „Ucho, dynia, 125..”